Gönderen Konu: İZİN ÜCRETİ VE VERGİ İNDİRİMİ  (Okunma sayısı 8524 defa)

Çevrimdışı FURKAN

  • Üye
  • **
  • İleti: 12
İZİN ÜCRETİ VE VERGİ İNDİRİMİ
« : 29, Kasım, 2006, 10:25 »
Lütfi Bey Merhaba,

İki soru sormak istiyorum.

1)-İşten ayrılan bir kişiye yıllık iznini kullanmadığından dolayı işten ayrılırken izin ücreti ödeniyor.Bu ödenen izin ücretinden hangi kesintiler yapılır.( SSK,Gelir Vergisi,Damga Vergisi ) Ücreti Brütten mi Netten mi ödenir ? Hesaplama yapılırken örneğin 600 ytl brüt alan ve 14 iş günü izni bulunan bir kişi ayrılırken ne kadar izin ücreti alır?

2)- Sakat statüsünde çalışan ve vergi indiriminden yararlanan birinden işten ayrılırken İhbar Tazminatındaki Gelir vergisi kesintisi uygulamasında Ücret gibi bir kısım miktar indirim konusu yapılır mı ?

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Lütfi İnciroğlu

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 1.180
Ynt: İZİN ÜCRETİ VE VERGİ İNDİRİMİ
« Yanıtla #1 : 23, Mart, 2007, 15:13 »
Furkan bey,

Soruyu görmemişim. Gecikmeden ötürü özür dilerim.

İşçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin süresi için ücretinin hangi ücret üzerinden ödeneceği konusunda da şunu söyleyebiliriz. Geniş anlamda ücret (giydirilmiş ücret) sadece ihbar ve kıdem tazminatı hesabında uygulanır. Bunların dışında kalan haklar, çıplak brüt ücret üzerinden hesaplanır. SSK, Gelir ve Damga Vergisi kesilir.

Gelir Vergisi Kanunu’nun 31 inci maddesi ücretlilerde sakatlık indirimi uygulanmasını düzenlemektedir.Ücret gelirlerinde uygulanan aylık özel indirimin sekiz katı birinci derece sakatlar için, dört katı ikinci derece sakatlar için, iki katı da üçüncü derece sakatlar için sakatlık indirimi uygulanacaktır.

Ayrıca aylık özel indirim de bu tutarların üzerine eklenecektir. İhbar önel ücreti de gelir vergisine tabi olduğuna göre kanaatimce sakatlık indirimi uygulanabilir.
« Son Düzenleme: 23, Mart, 2007, 15:25 Gönderen: Lütfi İnciroğlu »