Lütfiinciroglu.com Soru Cevap
26, Temmuz, 2014, 19:11 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Lütfi İnciroğlu'na özel mesajınız var ise: Mesajlarım kısmında Yeni Mesaj yazarken "Kime" kısmına "lutfi" veya "Lütfi İnciroğlu" yazınız.

Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: KIDEM,İHBAR VE YIPRANMA TAZMİNATI  (Okunma Sayısı 13595 defa)
SAMET061
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19, Şubat, 2009, 18:32 »

Selamlar. öncelikle Verdiğiniz Bilgiler Için teşekkür ederiz.

Ben ağır sanyide çalışmaktayım  çaliştiğim Işyerine 01.06.2007'de Başladim şuan çikişlar Gündemde Maaşlarimizi Bodroda Asgari ücretten Gösteriyorlar Net 585 Tl Bürüt 775 Tl Diyor Arti Asgari G.indirimi. Birde Bizim Maaşlarimiz Aslinda 1200 Seviyelerinde Fakat Işyeri Bankaya Asgari ücreti Yatiriyor Ve Bodrodada Böyle Gösteriyor Bu Yapilan Olayin Suçluluğu Nedir Ve Talep Edebileceğimiz Herhangibi Bir Hakkimiz Olabilirmi? kıdem tazminatımızı ve ihbar e yıpranma tazminatımızı gerçek maaşımızdan almamız gerkiyor fakat şirket bize asgariücret bodrosuna imza attırıyor bu anlamda nasıl bir yol izlemeliyiz lütfen bize yadımcı olun.Bugün Işten çikarilmiş Olsam Alacağim Tazminatlarimi Lütfen Hesaplarmisiniz.  şuanda iş yeri taşeron bir firmayla anlaşmış ve bize diyorlarki kriz var herkeze çıkış vereceğiz eğer tazminatınızı almazsanız sizi bu taşerona aktarırız fakat tazminatımızı alıp gideceğiz derseniz hiç bir firamada ve ya başka türlü bu tersaneye adım atamazsınız diyorlar bizi tehdit ediyorlar. lütfen bize bilgilerinizle kanunun gerektirdiği şekilde yardımcı olunuz hakkımızın tamamını almamız için ne yapmalıyız? Biz ağır sanayide çalışıştığımız için ayrıca yıpranma tazminatıda albiliyormuyuz?ikinci senelik izin hakkımız tekrar 365 gün sonramı doğuyor? ayrıca 6 ayı dolduran herkez tazminatı hak ediyor değilmi? bize sene dolmadan tazminat yok diyorlar ve bu şekilde bir çok klişi işten çıkkarıldı ve para alamadı bu konu hakkındada ne yapabiliriz.  şimdideden Vereceğiniz Bilgilere Teşekkür Ederim..
« Son Düzenleme: 19, Şubat, 2009, 18:34 Gönderen: SAMET061 » Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 21, Şubat, 2009, 12:30 »

1-1475 sayılı eski İş Kanunu’nun yürürlükteki 14/l maddesinde, iş sözleşmesinin devamı süresince her tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödeneceğini öngörmektedir. Yani 1 tam yıl dolmadan kıdem tazminatına hak kazanılamaz.

2-İş Kanunu kapsamına giren ve niteliği itibariyle sürekli bir işte, deneme süresi de içinde olmak üzere, aynı işverenin işyerinde en az bir yıl çalışmış olanlar yıllık izne hak kazanabilirler.

3-Uygulamada sık karşılaşılan bir sorun olarak karşımıza çıkan ve işçi alacağına ilişkin, iş mahkemelerine açılan davalarda gerçek ücret, bilirkişilerce, ücret bordrolarında işçinin imzası yoksa, tanık beyanları da yeterli değilse ve işçiye işveren tarafından ödenen ücreti gösteren tek belge, işveren tarafından Sosyal Sigortalar Kurumu’na verilen ve işçi adına yatırılan sigorta primlerini gösteren ücretini, o da yoksa asgari ücreti esas almaktadırlar.

Halbuki, doktrinde ortaya konan görüşe göre; işveren tarafından tek yanlı olarak düzenlenen sigorta prim bordroları, işçinin gerçekte almış olduğu ücreti tam ve doğru olarak yansıtan ve böylece ücretle ilgili iddiasının aksini kanıtlamaya yeterli bir belge sayılamaz. Ancak, işveren Sosyal Sigortalar Kurumu’na vermiş olduğu prim bordrosunda işçinin ücreti ile ilgili olarak açıklamış olduğu miktarla bağlı olup, bunun altında ücret verdiğini ileri süremez.

Nitelikli ve kıdemli bir işçiye verilen ücretin seviyesini, bilgi ve belgelere dayanılarak tespit edemiyorsa yapılacak iş; bu konumdaki işçiye verilebilecek ücretin ne olabileceği, işçinin kıdemi, yaptığı iş, işyerinin özellikleri de yazılmak suretiyle meslek odasından sorularak belirlenmelidir.

Sonuç olarak gerçek ücretiniz üzerinde kıdem tazminatı alabilmek için iş mahkemesine dava açmmanız kaçınılmazdır.

uzman192
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13, Ağustos, 2009, 12:37 »

BEN 1989-1999 YILLARI ARASINDA EMEKLİ SANDIGINA BAGLI JANDARMA GENEL KOMUTANLIGININDA GOREV YAPTIM.1999 YILINDA KENDİ İSTEGİMLE MESLEKTEN AYRILDIM 2.5 YIL YIPRANMA TAZMİNATIMI ALABİLİRMİYİM.BU KONUDA YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM.
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 17, Ağustos, 2009, 15:25 »

1- Sigorta primleriniz ile ihbar ve kıdem tazminatınızın hesabına esas olan gerçek ücretin öncelikle iş mahkemesine dava açarak tespit ettirmeniz gerekir.
2- Asıl işverenin işyerinde çalışan işçilerin taşeron firmalara geçirilmeleri muvazaalı bir işlem olup, bunun tespit edilmesi halinde, her iki işverene de ceza uygulanabileceği gibi işçi başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçisi sayılır.
3- Yıllık ücretli izinler 1 yıl dolduktan sonra hak edilebilir.
4- Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için de 1 yıllık hizmet şartı vardır.(iş sözleşmesinin devamı süresince her tam yıl için işverence 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir).

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!