Lütfiinciroglu.com Soru Cevap
28, Temmuz, 2014, 20:25 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Lütfi İnciroğlu'na özel mesajınız var ise: Mesajlarım kısmında Yeni Mesaj yazarken "Kime" kısmına "lutfi" veya "Lütfi İnciroğlu" yazınız.

Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ihbar süresi içinde işten çıkarılma  (Okunma Sayısı 5024 defa)
sg1977
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 07, Ağustos, 2008, 16:43 »

Merhaba;

Çalıştığım firmada yaklaşık 5,5 yılımı doldurdum. 05.08.2008 tarihinde istifa dilekçemi yazarak 01.10.2008 tarihinde (8 hafta) işten ayrılacağımı belirttim.

1.) Bu süre içerisinde iş arama izni ( günde 2 saat) kullanabilir miyim? (Bana kullanamayacağımı söylüyorlar.)

2.) Bu süre dolmadan bana "tamam artık sen işe gelmeyebilirsin" derlerse, ne türlü yasal haklarım doğar. Ben bu süreyi sonuna kadar kullanmak isteyebilir miyim?

Lütfi İnciroğlu
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 11, Ağustos, 2008, 13:24 »

1-Yeni iş arama izni, sözleşmeyi hangi tarafın feshettiğine bakılmaksızın belirsiz süreli iş sözleşmelerinde bildirim süresi içinde kullanılmak üzere işçiye tanınmış bir haktır. Bu nedenle sözleşmenin işverene bildirim süresi tanımak suretiyle işçi tarafından feshedilmesi halinde de işverence işçiye yeni iş arama izni verilmesi gerekir.
2-İhbar öneli içinde iş sözleşmesi fiilen devam etmekte ve dolayısıyla işçinin ücreti ve sigorta primleri işlemektedir. İşverenin bu süre içerisinde işçisine "artık işe gelme" demesi fiilen devam eden sözleşmeyi feshetmesi anlamına gelir. Dolayısıyla, sözleşmenin işverence feshi bu kez ihbar ve kıdem tazminatlarının doğumuna yol açabilir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!