Gönderen Konu: Kıdem tazminat davası  (Okunma sayısı 4852 defa)

Çevrimdışı halastoy

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 1
Kıdem tazminat davası
« : 28, Haziran, 2008, 12:12 »
Merhabalar Lütfi Bey!
Eşim Diyarbakırda bir ilaç firmasının bölge müdürlüğünde çalışırken çalışma şartlarının ağır ve tehlikeli olması nedeniyle ve en son yaptığı trafik kazası akabinde benim irademle işten ayrıldı. Evliliğimizin ilk yılı içinde olduğumuz için ilgili firmadan kıdem tazminatı talep ettik reddedildi. İhtar çektik oda reddedildi biz de oturduğumuz ilin iş mahkemesine firma aleyhine dava açtık. İlgili firma savunmasında merkezi istanbulda olduğu için mahkemenin görevsiz olduğunu hem de eşim bir süre sonra başka bir işe başladığı içinde isemimizde dürüst olmadığımızı belitttiler.

Forumda konuları takip ettimtam olarak bulamadım mahkemenin görevsizliği konusunda haklılık payı varmı? Ayrıca yargıtayın işten ayrıldıktan sonra başka bir işe girmenin kötü niyet sayılmadığını belirten kararına nasıl ulaşabilirim.
Teşeşkkürler....
Saygılarımla...

Çevrimdışı Lütfi İnciroğlu

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 1.180
Ynt: Kıdem tazminat davası
« Yanıtla #1 : 30, Haziran, 2008, 17:39 »
Yargıtay Dokuzuncu Hukuku Dairesinin verdiği bir kararda" 5521 sayılı iş mahkemeleri Kanunu’nun 5 inci maddesine göre iş mahkemelerinde açılacak davalara işçinin işini yaptığı işyerinin bulunduğu yetkili mahkemede de bakılabilir" denilmektedir. (9.HD.11.9.2003 T.,2003/14988 E.,2003/14988 K.)

Öte yandan, 1475 sayılı eski İş Yasasının yürürlükteki 14. maddesi hükümlerine göre ”evlenen kadın işçi, evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde kendi arzusu ile iş sözleşmesini sona erdirdiği taktirde kıdem tazminatına hak kazanır” denilmektedir.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu bir kararında, ”Evlenme nedeniyle kıdem tazminatı alarak işten ayrılan kadın işçinin daha sonraki dönemlerde çalışma hakkını kaybettiğinden söz edilemez. Ayrıca, önceki işinden ayrıldıktan sonra daha kolaylıkla yürütebileceği yeni bir iş bularak çalışmasını da sürdürebilir” denilmektedir  .(Yarg.HGK.27.04.1988.T, E.1988/9-225.K.1988/369.)

Doktrinde ki yazarlar da, ”kadın işçinin işten ayrıldıktan sonra başka işte çalışamayacağı sonucuna varmanın hatalı olacağı ve bunun hakkın kötüye kullanılması olarak yorumlanamayacağını“ belirtilmişlerdir  .

Sonuç olarak; kadın işçinin, evlilik nedeniyle ve Yasada belirtilen yazılı bildirim şartına uyarak iş sözleşmesini feshettikten sonra başka bir işyerinde çalışmaya başlaması eski işvereninden çalıştığı süreye uygun olarak kıdem tazminatı almasına engel teşkil etmez.