Lütfiinciroglu.com Soru Cevap
02, Ekim, 2014, 06:21 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Lütfi İnciroğlu'na özel mesajınız var ise: Mesajlarım kısmında Yeni Mesaj yazarken "Kime" kısmına "lutfi" veya "Lütfi İnciroğlu" yazınız.

Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İhbar Bildirimi süresinden önce işyerinden ayrılmak  (Okunma Sayısı 12879 defa)
Halil
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22, Haziran, 2008, 13:03 »

Lütfi bey;

Daha önce bu soruya benzer bir konuda cevap verilmiş olmasına rağmen tekrar sormak istiyorum. İşveren tarafından işçiye ihbar bildiriminde bulunulmasından sonra,  işçinin günlük 2 saat iş arama izninde  iş bulması durumunda, ihbar bildiriminde öngörülen tarihe kadar beklemesi gerekmektemidir ? eğer öyle ise örneğin 56 gün ihbarı olan işçinin hemen iş bulması durumunda iş bulduğu karşı taraf 56 gün bekleyecekmidir ? eğer kanun kesinlikle böyle olmalı diyorsa  işçinin ihbar gününü beklemeden ayrılması durumunda Kıdem Tazminatı hakkı bitermi ?

Saygılarımla
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 22, Haziran, 2008, 20:15 »

4857 sayılı İş Kanunu’nun 17 inci maddesine göre, süresi belirsiz iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekmektedir. Burada işveren, işçinin çalışma süresini dikkate alarak sekiz hafta önceden ihbar önelinde bulunmuş ise, işçinin iş sözleşmesinin feshi bu süre sonunda gerçekleşecektir.

Eğer işçi, ihbar öneli içinde işi kendi rızası ile terk ederse kıdem tazminatı hakkından faydalanamayacaktır. Çünkü, iş sözleşmesi devam ederken işçinin işi terk etmesi işverene, 4857/25-(g) fıkrasına göre bildirimsiz ve tazminatsız fesih yetkisi vermektedir.

Öte yandan, işveren verdiği ihbar öneli içinde süre bitmeden işçisinin işine son verirse, bu sefer işçiye 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17 inci maddesine göre ihbar tazminatı ödenmesi gerekir.
salihdb
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27, Temmuz, 2009, 12:10 »

Buradaki tüm başlıkları okudum ve bazı sorularıma cevap buldum. Örneğin "ihbar süresi hesabında iş günü esası": http://www.lutfiinciroglu.com/forum/index.php/topic,247.0.html

O yüzden verilen emekten dolayı teşşekür ederim. Ancak ihbar tazminatını tam anlayamadım!

Ben de şu an bir tekstil firmasından 4 haftalık ihbar bildirimi kapsamında istifa ettim. Normalde 4. hafta 12 Ağustos'da bitecek ama bir ihtimal bir hafta önceden (3-7 Ağustos haftası) işe alınabilirim. Bu durumda yaklaşık 1 haftalık tazminat mı ödemem gerekiyor?

Bunu soruyorum çünkü bir yerde ihbar süresinden önce işten ayrılırsa işveren tüm sürenin tazminatını alabileceği anlamına gelen bir şey okudum. Oysa ben o günlerde 2 saat iş arama harici çalıştım. Böyle bir şey olmaması gerekir ama emin olmak istedim.

Teşekkürler...
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 01, Ağustos, 2009, 11:33 »

İhbar önellerinin bölünemezliği ilkesinden hareketle ihbar tazminatının tamamının ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. Örneğin işverenine 4 haftalık ihbar önelinde bılunan işçi, 3 üncü haftanın sonunda yeni bir iş bulma gerekçesi ile işten ayrılırsa kalan 1 haftalık ihbar önel ücretini değil tamamını ödemesi gerekir.
« Son Düzenleme: 01, Ağustos, 2009, 11:40 Gönderen: Lütfi İnciroğlu » Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!