Lütfiinciroglu.com Soru Cevap
31, Temmuz, 2014, 01:15 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Lütfi İnciroğlu'na özel mesajınız var ise: Mesajlarım kısmında Yeni Mesaj yazarken "Kime" kısmına "lutfi" veya "Lütfi İnciroğlu" yazınız.
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: EK-1 EK-2  (Okunma Sayısı 6983 defa)
mutlu
Ziyaretçi
« : 03, Nisan, 2008, 18:02 »

İYİ ÇALIŞMALAR

EK-1 VE EK-2 BİLDİRİMLERİNDE PROSEDÜR NEDİR?
GECİKTİRİLİRSE CEZASI VARMIDIR? UYGULANIYORMU?

TEŞEKKÜRLER
Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.164


Site
« Yanıtla #1 : 07, Nisan, 2008, 07:08 »

2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nun 62. maddesine göre, işverenler işe aldıkları veya herhangi bir nedenle iş sözleşmesi sona eren işçileri, takip eden ayın 15 ine kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirmek zorundadır. Bildirilmeyen her işçi için Cumhuriyet Savcılarınca 150 YTL idari para cezası uygulanır.
« Son Düzenleme: 11, Nisan, 2008, 14:59 Gönderen: Lütfi İnciroğlu » Kayıtlı
MELEK
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3


« Yanıtla #2 : 13, Ekim, 2008, 10:11 »

ek 1 ek 2 nedir? bunun hakkında detaylı bilgi istiyorum acill yardım eden yok mu yha:(
Kayıtlı
MELEK
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3


« Yanıtla #3 : 13, Ekim, 2008, 10:14 »

hee birde işkur nedir? niye werilir? cezası nedir? werilmesse ne olur ?felan

stajer öğrenciyim ihtiyacım warrr!!.. 
Kayıtlı
MELEK
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3


« Yanıtla #4 : 13, Ekim, 2008, 10:17 »

şimdiden teşekkür ederimm
Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.164


Site
« Yanıtla #5 : 13, Ekim, 2008, 12:48 »

Ek:1 İşçi işe giriş bildirim formunu Ek: 2 İşçi işten çıkış bildirim formunu ifade eder.
Bildirimin yasal dayanağı 2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nun 62. maddesidir. Buna göre, "işverenler işe aldıkları veya herhangi bir nedenle iş sözleşmesi sona eren işçileri, takip eden ayın 15 ine kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirmek zorundadır. Bildirilmeyen her işçi için Cumhuriyet Savcılarınca 150 YTL idari para cezası uygulanır."

İş-kur il müdürlüğü'ne de 10 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerleri aylık işçi durum çizelgelerini elektronik ortamda yada posta ile göndermeleri gerekir. Aksi halde idari para cezası ile karşılaşabilirler.
Kayıtlı
üyee
Yeni Üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2


« Yanıtla #6 : 25, Ekim, 2008, 15:04 »

bu bilgiler güncel mi? yani "işverenler işe aldıkları veya herhangi bir nedenle iş sözleşmesi sona eren işçileri, takip eden ayın 15 ine kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirmek zorundadır. Bildirilmeyen her işçi için Cumhuriyet Savcılarınca 150 YTL idari para cezası uygulanır." şuan için geçerli mi? yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.
Kayıtlı
Lütfi İnciroğlu
Yönetici
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.164


Site
« Yanıtla #7 : 26, Ekim, 2008, 16:16 »

2009 yılına kadar mevcut ceza miktarı geçerlidir. 2009 yılı ocak ayından itibaren yeniden değerleme oranına göre artabilir.
Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!