Lütfiinciroglu.com Soru Cevap
24, Nisan, 2014, 21:52 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Bu forumdaki İş Hukuku ile ilgili sorular Çalışma Genel Müdür Yardımcısı Lütfi İNCİROĞLU tarafından cevaplanmaktadır.

Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İstifa ve İbraname imzalatan işveren  (Okunma Sayısı 5074 defa)
dündar
Uzman
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17, Mart, 2008, 12:30 »

İşveren işe aldığı personele ait işe giriş bildirgesi+iş sözleşmesini imzalattıktan sonra birde İBRANAME ve İSTİFA DİLEKÇESİ İMZALATIYOR.bu durumda işçi;

a)Maaşını+Yıllık izin+Tazminatlarını alamadı işveren İBRANAME imzaladın benim sana borcum yok gibisinde laflat etmiş bu durumda söz konusu bu personel ne tür bir yol izlemesini tavsiye edersiniz.
b)İlgili bu personel Kaza geçirse bu durumda işverenin yasal sorumluluğu olurmu yani işveren diyebilirmi hayır bu kişi benim yanımda istifa ederek ayrıldı,ve İbranamesi var elimde

dündar
Uzman
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20, Mart, 2008, 07:56 »

İşveren işe aldığı personele ait işe giriş bildirgesi+iş sözleşmesini imzalattıktan sonra birde İBRANAME ve İSTİFA DİLEKÇESİ İMZALATIYOR.bu durumda işçi;

a)Maaşını+Yıllık izin+Tazminatlarını alamadı işveren İBRANAME imzaladın benim sana borcum yok gibisinde laflat etmiş bu durumda söz konusu bu personel ne tür bir yol izlemesini tavsiye edersiniz.
b)İlgili bu personel Kaza geçirse bu durumda işverenin yasal sorumluluğu olurmu yani işveren diyebilirmi hayır bu kişi benim yanımda istifa ederek ayrıldı,ve İbranamesi var elimde

Lütfi İnciroğlu
Yönetici
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 20, Mart, 2008, 18:58 »

İlk işe girerken işverenlerce işçilere imzallattırılan ibranameler hukuki dayanaktan yoksundur. İşsizliğin yoğun olduğu bir ortamda ilk işe giren ve çalışmaya mutaç olan bir işçinin zaafiyetinden yararlanarak bunun yapılması doğru değildir. Zaten Yüksek mahkemenin de bu konuda kararları mevcuttur.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!