Gönderen Konu: İstifa ve İbraname imzalatan işveren  (Okunma sayısı 5791 defa)

Çevrimdışı dündar

• Uzman
İstifa ve İbraname imzalatan işveren
« : 17, Mart, 2008, 12:30 »
İşveren işe aldığı personele ait işe giriş bildirgesi+iş sözleşmesini imzalattıktan sonra birde İBRANAME ve İSTİFA DİLEKÇESİ İMZALATIYOR.bu durumda işçi;

a)Maaşını+Yıllık izin+Tazminatlarını alamadı işveren İBRANAME imzaladın benim sana borcum yok gibisinde laflat etmiş bu durumda söz konusu bu personel ne tür bir yol izlemesini tavsiye edersiniz.
b)İlgili bu personel Kaza geçirse bu durumda işverenin yasal sorumluluğu olurmu yani işveren diyebilirmi hayır bu kişi benim yanımda istifa ederek ayrıldı,ve İbranamesi var elimde

Çevrimdışı dündar

• Uzman
Ynt: İstifa ve İbraname imzalatan işveren
« Yanıtla #1 : 20, Mart, 2008, 07:56 »
İşveren işe aldığı personele ait işe giriş bildirgesi+iş sözleşmesini imzalattıktan sonra birde İBRANAME ve İSTİFA DİLEKÇESİ İMZALATIYOR.bu durumda işçi;

a)Maaşını+Yıllık izin+Tazminatlarını alamadı işveren İBRANAME imzaladın benim sana borcum yok gibisinde laflat etmiş bu durumda söz konusu bu personel ne tür bir yol izlemesini tavsiye edersiniz.
b)İlgili bu personel Kaza geçirse bu durumda işverenin yasal sorumluluğu olurmu yani işveren diyebilirmi hayır bu kişi benim yanımda istifa ederek ayrıldı,ve İbranamesi var elimde

Çevrimdışı Lütfi İnciroğlu

• Yönetici
Ynt: İstifa ve İbraname imzalatan işveren
« Yanıtla #2 : 20, Mart, 2008, 18:58 »
İlk işe girerken işverenlerce işçilere imzallattırılan ibranameler hukuki dayanaktan yoksundur. İşsizliğin yoğun olduğu bir ortamda ilk işe giren ve çalışmaya mutaç olan bir işçinin zaafiyetinden yararlanarak bunun yapılması doğru değildir. Zaten Yüksek mahkemenin de bu konuda kararları mevcuttur.