Gönderen Konu: tazminatsız fesh  (Okunma sayısı 1988 defa)

Çevrimdışı dündar

  • Uzman
  • *****
  • İleti: 142
tazminatsız fesh
« : 08, Ocak, 2008, 08:26 »
2) Bir personelimizin görevi temizlik işleri yapmak fakat sekreter hanım işten ayrıldığı için bugün itibariyle artık sen temizlik işleri'nin yanında sekreterlik yaparmısın diye rica ettik fakat bu arkadaş kabul etmedi ve tazminatını isteyerek işten ayrılmak istedi bu durumda ne yapabiliriz
3)Bir arkadaş sürekli işe geç geliyor,yani resmen beni işten çıkartın diyor bu kişiye ne yapabiliriz.? ihtarname vermemiz gerekiyor ise en az 3 defa mı olacak.

Çevrimdışı Lütfi İnciroğlu

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 1.180
Ynt: tazminatsız fesh
« Yanıtla #1 : 08, Ocak, 2008, 12:21 »
Asıl olan işçinin iş sözleşmesinde yazılı olan (tanımlanan) kendi pozisyonunda istihdam edilmesidir. Ancak, taraflar kendi aralarında anlaşarak  yapılan işe emsal işler de çalıştırılabilir. Bu durum yeter ki, işçi aleyhine sonuç doğurmasın. Örneğin, ücretinde bir azalma, çalışma koşullarında kötüleşme, statüsünde düşme gibi.

Bununla birlikte, işçinin işinin 4857 sayılı İş Kanunu'nun 22. maddesindeki prosedüre aykırı biçimde değiştirilmesi de yasaya aykırılık oluşturur. Yani madde hükmünde ifade edilen  yazılı bildirimde bulunulmadan ve işçi tarafından da 6 iş günü içinde kabul edilmeyen iş ve işyeri değişiklikleri işçiyi bağlamaz.

İkinci sorunuza gelince, işe geç gelmeyi alışkanlık hale getiren işçinin işe geç gelme gerekçesi yazılı savunması alınmak suretiyle bir kaç kez uyarıldıktan sonra iş sözleşmesi 4857 sayılı İş Kanunu'nun 18. maddesi gereğince "geçerli nedene" dayanılarak sonlandırılabilir.
« Son Düzenleme: 08, Ocak, 2008, 12:23 Gönderen: Lütfi İnciroğlu »