Gönderen Konu: Ihtar etmenin süresi var mı?  (Okunma sayısı 6749 defa)

Çevrimdışı GuVeN_HeRSeYDiR

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 1
Ihtar etmenin süresi var mı?
« : 12, Mayıs, 2010, 17:58 »
Öncelikle herkese iyi günler diliyorum..

Benim sormak istediğim soruların konusu iş verenin işçiye çekeceği ihtarlarla ilgili. Sıralamak gerekirse;

Bir işçi diyelim ki bir ay içerisinde sabahları sürekli 30-45 dk süreyle geç kalıyor. Ama akşamları mesai zorunluluğu olmamasına rağmen en az 2 saat fazladan çalışıyor kendi isteğiyle, sabahki geç kalmasını telafi etmek için. Ve hem geç kalmaları hem de akşamları mesaiye kalması, giriş ve çıkışlarda elektronik kart sistemiyle bilgisayarlarda görünüyor.  İş veren bu geç kalmalarından dolayı hiç ihtar vermiyor işçisine, ne sözlü ne yazılı.. Sonrasında işçi kendi kendisini düzeltiyor ve zamanında iş yerine gidiyor veya en fazla 15dk geç kalıyor ve trafiği bahane ediyor. Ancak günün birinde işçi 15 gün ya da 1 ay öncesinde geç kalmalarından dolayı ihtar veriyor ve ihtarda, ihtar gününden 15-20 gün öncesindeki geç kalmalarının tarihleri belirtilmiş.

Bu durumda bu ihtar haklı mıdır? Yani iş verenin ihtar verebilmesi için geriye gidebileceği bir tarih sınırı var mıdır "en fazla 1 ay önceki geç kalmadan dolayı ihtar çekilebilir" gibilerinden bir sınır var mıdır? Demek istediğim şudur ki iş başlangıcından itibaren 2-3 ay işe düzenli geç kalan birisi kendisini düzeltse ve hiç geç kalmasa ama daha sonra iş veren sırf tazminatsız çıkartmak için geçmişte geç kalmalarından dolayı ihtar verebilir mi yasal ve geçerli midir?

Aynı şekilde ocak ayında 3 iş gününde işine mazeretsiz gelmemiş birisini, işveren kalkıp nisan mayıs ayında yani 2-3 ay sonra işine son verebilir mi yoksa hem ihtar hem de işine son verme için belirli bir geriye dönme süre sınırı var mıdır?

Bu arada belirtmeliyim ki işçi haftalık 45 saat çalışma süresini, geç kalsa veya işe gelmese bile akşam mesailere kalarak tamamlıyor. Yani 08.30 da mesai başlaması gerekirken 09.00 veya 09.30 da işe giriş yapıyor elektronik kart okutuyor. Ama akşamları 20.00 - 21.00 de kart okutarak çıkış yapıyor. Bu da bilgisayarlarda var. İş veren çıkış saatlerini kendi eliyle programdan düzeltse bile geç çıktığına dair şahidi var.

Uzun uzun yazdığım için özür dilerim.  Cevap vereceklere şimdiden teşekkür ederim..

Çevrimdışı Lütfi İnciroğlu

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 1.180
Ynt: Ihtar etmenin süresi var mı?
« Yanıtla #1 : 25, Mayıs, 2010, 13:39 »
Öncelikle belitmek gerekirse işçinin işyeri kurallarına aykırı davranışları işveren tarafından uzun süre izlenrek işçi bu konuda uyarılabilir. Öte yandan işçinin işverenin isteği dışında fazla çalışma yapması fazla çalışma sayılmaz. Son olarak işçinin bir ay içerisinde 3 işgünü işe gelmemesi halinde işveren durumu tespit ettiği tarihten itibaren 6 iş günü içinde işçinin iş sözleşmesini feshetmesi gerekir. Bu süre hak düşürücü bir süredir. Bu sürenin geçmesinden sonra yapılan fesih geçerli sayılmaz.